Radarele Ministerului Apărării Naționale au identificat, în dimineața zilei de 25 noiembrie, două pătrunderi ale unor drone în spațiul aerian național, în proximitatea județelor Tulcea și Galați
Prima țintă a fost semnalată în zona Vâlcove (Ucraina), traversând spre Chilia Veche, motiv pentru care, la ora 06.28, au fost ridicate în aer două aeronave germane Eurofighter Typhoon de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu. La 06.55, populația din județul Tulcea a primit mesaj Ro-Alert. Ulterior, aeronavele au raportat că ținta se afla din nou deasupra teritoriului ucrainean.

La scurt timp, la ora 07.37, au fost activate două aeronave F-16 Fighting Falcon de la Baza 86 Aeriană Borcea. Douăsprezece minute mai târziu, a fost emis un nou mesaj Ro-Alert, de această dată pentru județul Galați. La ora 07.50, sistemele radar au confirmat o a doua pătrundere în spațiul aerian național, asupra căreia aeronavele F-16 au avut contact radar. Situația se află în continuare sub monitorizarea MApN.
În sprijinul acestor acțiuni, Legea nr. 73/2025 stabilește cadrul legal pentru intervenția asupra dronelor neautorizate. Conform articolului 18, măsurile sunt dispuse în funcție de nivelul amenințării, cu respectarea dreptului internațional și cu prioritatea protejării vieții persoanelor. Ultima soluție posibilă, atunci când toate celelalte variante sunt epuizate, este neutralizarea dronei care utilizează neautorizat spațiul aerian național.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.