Salvamont Sibiu intervine în două misiuni: 18 turiști blocați la telecabina Bâlea și o turistă rănită pe Vârful Negoiu

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa Foto:Salvamont Romania-Dispeceratul National Salvamont Facebook

Salvamontiștii acordă asistență unui grup rămas în zona Bâlea din cauza unei avarii la telecabină și intervin, în același timp, pentru o femeie care s-a accidentat pe traseul spre Vârful Negoiu

Salvamont Sibiu desfășoară două intervenții simultane în zona montană, echipele de salvatori acționând atât în apropierea Bâlei, cât și pe traseul dintre Cabana Negoiu și Vârful Negoiu.

Prima intervenție are loc în zona Bâlea, unde un grup de turiști a rămas în zona montană după o avarie produsă la telecabină. Potrivit Salvamont Sibiu, toate persoanele sunt în siguranță și beneficiază de sprijin atât din partea personalului telecabinei, cât și a salvatorilor montani. Turiștii urmează să fie însoțiți în condiții de siguranță către Bâlea Cascadă.

Sursa Foto:Salvamont Romania-Dispeceratul National Salvamont Facebook

În același timp, o altă echipă Salvamont intervine pe traseul dintre Cabana Negoiu și Vârful Negoiu, unde o turistă în vârstă de 71 de ani, din București, a suferit o entorsă la un membru inferior. Salvatorii îi acordă primul ajutor și pregătesc evacuarea acesteia din zona montană.

Reprezentanții Salvamont Sibiu subliniază că cele două misiuni demonstrează capacitatea de reacție și pregătirea echipelor operative, care intervin permanent pentru sprijinirea și salvarea persoanelor aflate în dificultate pe munte. La momentul transmiterii informațiilor, ambele intervenții erau încă în desfășurare.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article