Cristian Popescu Piedone, audiat la Ploiești. Ce a spus după declarațiile din dosarul apei contaminate de la Breaza/ VIDEO

Erika Stoica
5 Min Read

Cristian Popescu Piedone a fost audiat astăzi la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, unde a fost citat ca martor în dosarul apei contaminate de la Breaza, un caz care a stârnit îngrijorare și revoltă în rândul comunității locale. Acesta a intrat în instituție însoțit de avocați și a stat de vorbă cu procurorul de caz mai bine de o oră. La ieșire, a făcut declarații scurte, dar cu mesaj clar: și-a făcut datoria și a oferit toate detaliile pe care le deținea despre controlul efectuat la Breaza în urmă cu câteva luni.

CITEȘTE ȘI Apă cu bacterii, facturi „spălate”! Hidro Prahova oferă 30% reducere la factura de apă infestată de la Breaza. ANPC a taxat!

Cristian Popescu Piedone, martor în ancheta care zguduie Breaza

Cristian Popescu Piedone

Acesta a povestit că a explicat procurorilor ce s-a întâmplat pe 29 aprilie, când s-a aflat la Breaza pentru un control oficial. Atunci, echipa pe care a coordonat-o a prelevat probe de apă și a întocmit documente care urmează să fie puse la dispoziția anchetatorilor de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Prahova. Piedone a insistat asupra ideii că rolul său a fost să aplice legea și să se asigure că oamenii primesc răspunsuri.

„Am ajutat procurorul de caz cu tot ce am știut și cu tot ce am făcut atunci. Mi-am făcut datoria, așa cum am făcut-o și pe teren, când am luat probele din apă. Restul nu ține de mine”, a declarat Cristian Popescu Piedone la finalul audierii.

Dosarul apei contaminate din Breaza a ajuns în atenția opiniei publice după ce zeci de localnici s-au plâns de probleme de sănătate și au cerut explicații pentru calitatea proastă a apei potabile. Autoritățile sanitare au confirmat suspiciunile și au declanșat o anchetă de amploare, iar procurorii încearcă acum să stabilească cine este responsabil pentru această situație periculoasă.

Piedone, între seriozitate și replici ironice

La Ploiești, Piedone nu a scăpat nici de întrebările incomode legate de un alt dosar aflat în lucru, instrumentat de DNA, în care ar fi acuzat că a avertizat un hotel din Sinaia despre un control iminent. Cristian Popescu Piedone a preferat să nu comenteze în detaliu subiectul, dar a lăsat totuși o replică savuroasă care a stârnit râsete printre jurnaliști: „Piedone n-o murit, stați liniștiți. El puțin s-o odihnit!”

Declarația ironică arată încă o dată stilul său caracteristic, direct și fără menajamente, cu care a reușit să se facă remarcat de-a lungul carierei politice. Cu toate acestea, edilul a ținut să sublinieze că respectă legea și că are încredere în instituțiile statului, chiar dacă uneori acestea îl pun în situații delicate.

Cristian Popescu Piedone, un personaj care nu se ascunde

Indiferent de context, numele lui Cristian Popescu Piedone atrage atenția și generează reacții. Fie că este vorba despre controale spectaculoase desfășurate în piețe și restaurante, fie despre dosare complicate în care este chemat să dea explicații, acesta a demonstrat că nu se ferește de lumina reflectoarelor și că preferă să răspundă direct, chiar și cu o doză de ironie.

În cazul apei contaminate de la Breaza, Piedone a reiterat faptul că rolul său a fost unul strict administrativ și procedural, punând la dispoziția procurorilor toate documentele și observațiile de la fața locului. Localnicii însă rămân cu întrebările lor și așteaptă de la autorități un răspuns concret despre cine se face vinovat și, mai ales, ce măsuri se vor lua pentru ca asemenea incidente să nu mai pună în pericol sănătatea oamenilor.

Audierea lui Cristian Popescu Piedone la Ploiești marchează un nou episod într-un caz sensibil care a afectat viața unei comunități întregi. În timp ce procurorii continuă să adune probe și declarații pentru a clarifica responsabilitățile, primarul Sectorului 5 a punctat încă o dată că și-a făcut datoria și că restul ține doar de anchetă. Între seriozitatea subiectului și replicile sale spumoase, Piedone reușește să își mențină profilul de personaj controversat, dar extrem de vizibil pe scena publică. Rămâne de văzut ce va decide justiția și cât de repede vor veni răspunsurile așteptate de oamenii din Breaza, care cer, pe bună dreptate, apă curată și responsabilitate din partea autorităților.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article