CS Mioveni a învins categoric Chindia Targoviste, scor 2-0, in derbiul formatiilor retrogradate anul trecut din SuperLiga. Chindia ramane pe locul noua in clasamentul Ligii a 2 a, iar suporterii targovisteni au cerut minute in sir demisia antrenorului Vasile Miriuta.

Chindia Târgoviște a cedat cu scorul de 0-2 în fața celor de la CS Mioveni, în etapa cu numărul 13 din Liga a 2a.

Mioveniul a început perfect partida din deplasarea de la Târgoviște. Formația antrenată de Constantin Schumacher a deschis scorul după numai nouă minute, prin Daniel Toma.

În minutul 39, Cătălin Gogor a punctat pentru 2-0, la capătul unei faze controversate.

Deși tușierul ridicase fanionul pentru ofsaid, centralul Horia Mladinovici văzuse că jucătorul a plecat din poziție regulamentară și a validat corect golul.

Cu ambiții mari de promovare, Chindia nu a reușit să înscrie până la final, iar suporterii dâmbovițeni au cerut demisia antrenorului Vasile Miriuță.

Adus în luna august la Chindia, Vasile Miriuță a fost contestat încă de la numire. Rezultatul din meciul cu Mioveni le-a umplut și mai tare paharul fanilor, care sperau ca la finalul sezonului Chindia să se reîntoarcă în Superligă.