Captură de droguri de 220.000 de euro. Bărbat arestat după o operațiune a oamenilor legii.
Polițiștii de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Constanța și procurorii Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism au destructurat o activitate de trafic de droguri, după ce au depistat un bărbat de 37 de ani suspectat de trafic internațional și intern de droguri.
Captură de droguri de 220.000 de euro. Bărbat arestat după o operațiune a oamenilor legii
Captură de droguri de 220.000 de euro. Anchetatorii susțin că, în luna mai 2026, acesta ar fi introdus în România, din Spania, prin intermediul unei firme de curierat, peste 10 kilograme de canabis și un kilogram de cocaină.



Pe 29 mai, bărbatul a fost prins în flagrant în timp ce transporta drogurile cu autoturismul personal, după ce le-ar fi ridicat de la sediul companiei de curierat. Potrivit anchetatorilor, substanțele urmau să fie comercializate.
Valoarea drogurilor confiscate este estimată la aproximativ 220.000 de euro pe piața neagră.
În urma unei percheziții efectuate la locuința suspectului din Berceni, polițiștii au descoperit și ridicat bani în lei, euro și lire sterline, un cântar de precizie, un grinder și alte obiecte care pot constitui probe în dosar.
Bărbatul a fost reținut de procurorii DIICOT pe 29 mai, iar pe 30 mai, Tribunalul Constanța a dispus arestarea sa preventivă pentru 30 de zile.
Ancheta a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Ilfov și al jandarmilor din Brigada Specială de Intervenție a Jandarmeriei.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews