Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov – Poliția Municipiului Brașov, alături de echipaje ale secțiilor urbane, Biroului Rutier și Serviciului Criminalistic, au desfășurat o acțiune amplă cu efective mărite în municipiu
Acțiunea a vizat prevenirea victimizării populației în zonele aglomerate, soldându-se cu zeci de sancțiuni, permise reținute și certificate de înmatriculare retrase.
Controalele au vizat menținerea ordinii și liniștii publice, prevenirea criminalității și creșterea disciplinei în traficul rutier, acționându-se cu prioritate în zona centrală a orașului, caracterizată printr-un flux pietonal și rutier intens.
În cadrul raziei, cei peste 20 de polițiști angrenați au aplicat aproape 60 de sancțiuni contravenționale pentru nereguli la regimul circulației pe drumurile publice și încălcări ale normelor de conviețuire socială, valoarea totală a amenzilor depășind 25.000 de lei.
Ca măsuri complementare, agenții rutieri au reținut două permise de conducere și au retras trei certificate de înmatriculare pentru defecțiuni tehnice ce puneau în pericol siguranța participanților la trafic. Reprezentanții IPJ Brașov au anunțat că astfel de acțiuni preventive și de control vor continua și în perioada următoare, atât în municipiu, cât și în alte localități din județ.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews