Bărbat urmărit internațional, depistat de polițiștii Capitalei după luni de căutări! Un bărbat urmărit internațional a fost prins de polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Serviciul de Investigații Criminale, în cadrul unei acțiuni complexe menite să prevină faptele antisociale și să aducă în fața legii persoanele care se sustrag urmăririi penale. Bărbatul, căutat la nivel internațional încă din 23 aprilie 2025, a fost depistat la o adresă din județul Vrancea, punând capăt unei perioade de căutări intense.
Bărbat urmărit internațional: mandate europene de arestare emise de Italia
Pe numele acestuia, autoritățile judiciare din Italia au emis două mandate europene de arestare pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, distrugere și lipsire de libertate. În urma activităților desfășurate de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, bărbatul urmărit internațional a fost imobilizat conform legii și condus la sediul structurii pentru continuarea procedurilor legale.
Acțiunea demonstrează profesionalismul și eficiența forțelor de ordine în depistarea persoanelor care se sustrag justiției. În prezent, sunt efectuate toate demersurile necesare pentru punerea în executare a celor două mandate europene de arestare, iar colaborarea internațională între autorități continuă să fie un instrument esențial în combaterea infracționalității. Prin această intervenție, polițiștii au arătat că niciun individ urmărit internațional nu poate rămâne în afara legii.
Bărbatul urmărit internațional reprezintă un exemplu clar al modului în care cooperarea între state și profesionalismul polițiștilor români contribuie la asigurarea unui climat de siguranță și ordine publică.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.