Bancnote falsificate puse în circulație de o grupare periculoasă!Bancnote falsificate au fost puse în circulație de o grupare care acționa în județul Dâmbovița, potrivit anchetatorilor. Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Dâmbovița, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște, au documentat activitatea infracțională a trei persoane – un bărbat de 45 de ani și două femei, de 20, respectiv 42 de ani. Cei trei sunt cercetați pentru punerea în circulație de bancnote falsificate, înșelăciune și tentativă de înșelăciune.
Operațiunea polițiștilor a avut loc pe 25 septembrie, atunci când, cu sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Dâmbovița, au fost puse în aplicare trei mandate de percheziție domiciliară. Descinderile au vizat locuințele suspecților, iar oamenii legii au ridicat mai multe probe care urmează să fie analizate.
Cum au încercat suspecții să pună în circulație bancnote falsificate
Din datele strânse în anchetă, polițiștii au stabilit că în seara de 14 iulie bărbatul și cele două femei ar fi încercat să efectueze mai multe schimburi valutare în localitățile Comișani și Băleni. Cei trei ar fi folosit bancnote contrafăcute de 50 de euro, încercând să le convertească în lei. Scopul era obținerea de sume reale de bani, pe seama persoanelor înșelate.
Metoda aleasă de suspecți era una aparent banală: solicitau schimb valutar în locuri accesibile, mizând pe faptul că persoanele vizate nu vor verifica amănunțit bancnotele. Totuși, planul lor a fost dejucat de vigilența celor păgubiți și de intervenția rapidă a polițiștilor, care au început documentarea cazului.
Arest preventiv pentru bărbat, control judiciar pentru cele două femei
După perchezițiile din 25 septembrie, cele trei persoane bănuite de punerea în circulație de bancnote falsificate au fost reținute pentru 24 de ore. În ziua următoare, pe 26 septembrie, bărbatul a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Târgoviște. În urma audierilor, instanța a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile.
În ceea ce le privește pe cele două femei implicate, procurorul de caz a hotărât aplicarea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Astfel, acestea vor trebui să respecte o serie de obligații impuse de lege, fiind monitorizate pe durata cercetărilor.
Anchetă în desfășurare pentru bancnote falsificate
Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate modul de operare, precum și dacă există și alte persoane implicate în rețea. În cadrul dosarului penal au fost reținute acuzațiile de punerea în circulație de valori falsificate, înșelăciune și tentativă de înșelăciune.
Astfel de cazuri, deși par izolate, reprezintă un semnal de alarmă pentru comercianți și pentru cetățeni, întrucât bancnotele falsificate ajung adesea să circule o perioadă înainte de a fi descoperite. Specialiștii atrag atenția că verificarea minimă a elementelor de siguranță ale bancnotelor poate preveni astfel de fraude.
O schemă riscantă care poate atrage pedepse aspre
Punerea în circulație de bancnote falsificate este o infracțiune gravă, pedepsită de lege cu închisoare, în funcție de gravitatea faptelor și de prejudiciul creat. În cazul de față, anchetatorii verifică dacă suspecții au mai încercat astfel de tranzacții și dacă au reușit să obțină câștiguri ilegale înainte de a fi prinși.
Deocamdată, probatoriul adunat indică faptul că tentativa lor a fost limitată la anumite locații din Dâmbovița, însă ancheta este abia la început și nu este exclus ca numărul persoanelor păgubite să crească.
Precizarea autorităților
Polițiștii subliniază că, pe toată durata procesului penal, cei trei suspecți beneficiază de drepturile și garanțiile prevăzute de Codul de Procedură Penală, inclusiv de prezumția de nevinovăție.
Cazul bancnotelor falsificate de la Târgoviște rămâne în atenția opiniei publice, atât prin spectaculozitatea descinderilor, cât și prin modul de operare al celor implicați. Este o dovadă clară că vigilența și reacția promptă a autorităților pot stopa tentativele de fraudă înainte ca acestea să facă victime în număr mare.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.