Atleta româncă Andrea Miklos a ratat calificarea în finala probei de 400 m la Jocurile Olimpice de la Paris, miercuri seara, după ce a înregistrat timpul de 50,78 secunde în semifinale. Miklos a terminat pe locul cinci în a doua semifinală, într-o cursă în care doar primele două clasate din fiecare serie și cele mai rapide două atlete din restul seriilor s-au calificat în finală.

Deși a reușit să își îmbunătățească recordul personal în serii, cu un timp de 50,54 secunde, Miklos s-a clasat pe locul 15, atât în serii, cât și în semifinale. Performanța sa, deși impresionantă, nu a fost suficientă pentru a-i asigura un loc în finala probei de 400 m.

Cea mai rapidă atletă din semifinale a fost Salwa Eid Naser din Bahrain, cu un timp de 49,08 secunde. Finala probei de 400 m va avea loc pe 9 august, la ora 21:00.