Amenda pentru parcarea pe locurile destinate persoanelor cu handicap a crescut în 2026

Dudau Andreea Valentina
1 Min Read

Toleranță zero în București! Amenzi de până la 10.000 de lei pentru parcarea pe locurile destinate persoanelor cu dizabilități

Poliția Locală a Municipiului București intensifică controalele împotriva șoferilor care ocupă abuziv locurile de parcare rezervate. Potrivit Legii 448/2006, utilizarea acestor spații fără a deține și a afișa vizibil în parbriz cardul-legitimație (format unic, cf. Ordinului 163/2023) se sancționează cu amenzi usturătoare, cuprinse între 2.000 și 10.000 de lei.

În prezent, în Capitală sunt amenajate peste 2.100 de astfel de locuri gratuite, reprezentând 4,7% din totalul locurilor albastre administrate de Parking București. Autoritățile avertizează că simplul drept la parcare nu este suficient: documentul justificativ trebuie expus obligatoriu la vedere.

Mai mult, conform Legii 124/2008, ocuparea unui loc albastru obișnuit fără plata tarifului orar atrage amenzi între 500 și 1.000 de lei, indiferent dacă șoferul deține sau nu legitimația de handicap.

Mai multe știri pe republikanews.ro

Share This Article