Premierul Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, a afirmat, luni seară, că alegerile pentru Primăria Capitalei ar putea să fie în perioada următoare, poate până la finalul lui noiembrie, sau ar putea să fie amânate pentru primăvară şi a precizat că, prin consens în cadrul coaliţiei, trebuie găsită cea mai bună formulă.
Bolojan: alegerile pentru Primăria Generală, între consens politic și urgența unui vot legitim
Premierul Ilie Bolojan a deschis luni seară tema organizării alegerilor pentru Primăria Generală a Capitalei, într-un moment în care presiunea publică și politică pentru stabilirea unei date este tot mai mare. Liderul liberal a subliniat că există două variante luate în calcul: scrutinul ar putea fi organizat până la sfârșitul lunii noiembrie sau, dacă negocierile din coaliție vor întârzia, ar putea fi împinse în primăvară.
Într-o intervenție la Digi24, Bolojan a explicat că, din punctul său de vedere, soluția ideală ar fi un consens între partidele aflate la guvernare, astfel încât decizia să nu fie percepută ca o forțare politică din partea Executivului.
Argumentul premierului: legitimitatea unui primar ales
Șeful Guvernului a insistat asupra diferenței dintre un primar ales și unul interimar, subliniind că doar cel rezultat din vot se bucură de autoritatea necesară pentru a conduce eficient Capitala.
„Cu cât acest lucru s-ar întâmpla mai repede, cu atât cel care este ales are o perioadă mai lungă de timp să facă performanță, inclusiv în București”, a punctat premierul.
Bolojan a mai atras atenția că situațiile de interimat nu pot aduce stabilitatea necesară unei administrații locale complexe, cum este cea a Capitalei. „Provizoratele pe termen lung nu asigură performanța. Nu e vorba doar de Primăria Generală, este valabil peste tot”, a completat acesta.
Dezbaterea în coaliție și presiunea partidelor
În prezent, partidele din coaliția de guvernare analizează scenariile posibile, dar nu au ajuns la un acord privind data exactă. Premierul a recunoscut că Guvernul ar putea decide unilateral printr-o hotărâre, însă a insistat că soluția trebuie să fie una negociată și agreată politic.
Pe de altă parte, mai multe formațiuni politice cer insistent stabilirea rapidă a unei date, acuzând că termenul legal pentru anunțarea scrutinului a expirat încă de la începutul lunii septembrie.
Calendar posibil pentru București
Dacă se ajunge la un acord rapid în coaliție, alegerile ar putea fi organizate până la sfârșitul lunii noiembrie. În caz contrar, Bucureștiul va intra într-o perioadă de așteptare până în primăvară, ceea ce ar însemna continuarea interimatului la Primăria Generală și prelungirea incertitudinii administrative.
Bolojan a precizat că, din perspectiva sa, organizarea alegerilor mai devreme ar fi preferabilă, atât pentru respectarea spiritului legii, cât și pentru eficiența actului administrativ. „Cu cât se fac mai repede, cu atât mai bine”, a conchis premierul.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.