AEP și Consiliul Tineretului din România discută programe comune pentru creșterea implicării tinerilor în viața democratică

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa foto: Autoritatea Electorală Permanentă Facebook

AEP și Consiliul Tineretului din România analizează lansarea unor programe de educație electorală în licee și universități și pregătesc semnarea unui protocol de colaborare pentru combaterea dezinformării și creșterea participării tinerilor la viața democratică

Din partea CTR au fost prezenți Rafael-Beniamin Barac-Bologa, președinte al organizației, Cristina Carciuc, vicepreședinte, și Tudor Trandafir, reprezentant al Departamentului de Politici Publice. Discuțiile s-au axat pe dezvoltarea unor programe comune de educație electorală, adresate elevilor, studenților și organizațiilor de tineret.

Printre temele abordate s-au numărat organizarea de sesiuni de informare, workshop-uri și realizarea de materiale educaționale care să explice procesul electoral, principiile transparenței democratice și modalitățile de combatere a dezinformării. De asemenea, a fost analizată derularea unor campanii de informare în mediul online, adaptate obiceiurilor de consum media ale tinerilor.

Un alt subiect important a vizat oportunitatea realizării unei analize privind gradul de implicare a tinerilor în viața democratică, care să stea la baza unor viitoare inițiative și politici publice în domeniul participării civice.

În cadrul întâlnirii, președintele AEP a subliniat necesitatea consolidării educației civice în rândul tinerilor, printr-o mai bună înțelegere a separației puterilor în stat, a diferențelor dintre administrația publică locală și cea centrală, precum și a rolului taxelor și impozitelor locale în funcționarea autorităților publice și dezvoltarea comunităților. Adrian Țuțuianu și-a exprimat, totodată, dorința ca reprezentanții AEP să fie prezenți în licee și universități, pentru a oferi informații corecte și a combate miturile, dezinformarea și mesajele electorale false.

Pentru susținerea acestor demersuri, Autoritatea Electorală Permanentă și Consiliul Tineretului din România și-au exprimat intenția de a iniția procedurile necesare semnării unui protocol de colaborare, care să permită implementarea proiectelor comune.

La întâlnire au mai participat Cosmin-Gabriel Popp, vicepreședinte al AEP, Ovidiu Oproaica, director general al Direcției Generale Informatice, și Gabriel Costache, consilier parlamentar în cadrul Autorității Electorale Permanente.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article