Români răniți după ce microbuzul condus de un conațional a căzut pe un taluz și s-a răsturnat
Un grav accident rutier s-a produs pe un drum comunal din districtul St. Veit an der Glan, din Austria, unde un microbuz în care se aflau opt cetățeni români s-a răsturnat după ce a părăsit carosabilul.
Potrivit presei locale, vehiculul era condus de un român în vârstă de 36 de ani și circula din direcția St. Kosmas către Brugga. La un moment dat, imediat după o curbă la dreapta, șoferul a pierdut controlul volanului din cauze care urmează să fie stabilite de anchetatori.
Microbuzul a ieșit de pe șosea, a căzut aproximativ zece metri pe un taluz abrupt și s-a răsturnat, oprindu-se pe plafon. În urma impactului, cinci dintre pasageri au fost răniți.
O femeie de cetățenie română a suferit răni a căror gravitate nu a fost stabilită deocamdată și a fost transportată cu elicopterul medical la Spitalul de Urgență din Klagenfurt, după ce a primit îngrijiri la locul accidentului.
Alte patru femei aflate în microbuz au suferit răni ușoare și au fost transportate cu ambulanțele la Spitalul din Friesach pentru investigații și tratament.
Autoritățile austriece au efectuat un test de alcoolemie șoferului, rezultatul fiind negativ. Ancheta continuă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews