Cardul de sănătate este obligatoriu și netransmisibil. Utilizarea nelegală atrage sancțiuni penale

Erika Stoica
1 Min Read

Cardul de sănătate este obligatoriu și netransmisibil. Utilizarea nelegală atrage sancțiuni penale.

Casa de Asigurări de Sănătate Casa de Asigurări de Sănătate Prahova reamintește asiguraților și furnizorilor de servicii medicale că utilizarea cardului național de sănătate este reglementată strict prin lege și obligatorie în procesul de validare a serviciilor medicale decontate.

Cardul de sănătate este obligatoriu și netransmisibil. Utilizarea nelegală atrage sancțiuni penale

Potrivit prevederilor Legii nr. 95/2006, cardul de sănătate este un document personal și netransmisibil, iar reținerea sau utilizarea acestuia fără drept de către furnizori constituie infracțiune și se sancționează conform Codului penal.

Instituția subliniază că atât furnizorii de servicii medicale, cât și pacienții au obligația de a prezenta cardul la momentul acordării asistenței medicale, în condițiile stabilite de legislația în vigoare.

CAS Prahova precizează că transmite periodic informări către furnizorii din sistem, pentru prevenirea și combaterea practicilor nelegale și pentru respectarea cadrului legal în relația cu asigurații.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article