Rețea de trafic de droguri destructurată. Aproximativ 3 kilograme de canabis, descoperite de anchetatori

Erika Stoica
2 Min Read

Rețea de trafic de droguri destructurată. Aproximativ 3 kilograme de canabis, descoperite de anchetatori.

O amplă anchetă a polițiștilor de combatere a criminalității organizate și a procurorilor DIICOT a dus la descoperirea unei cantități importante de droguri și la mai multe rețineri în județul Bistrița–Năsăud.

Rețea de trafic de droguri destructurată. Aproximativ 3 kilograme de canabis, descoperite de anchetatori

Rețea de trafic de droguri destructurată. Cazul a fost instrumentat de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița–Năsăud, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița–Năsăud.

Anchetatorii au stabilit că, înainte de 9 mai 2026, un bărbat de 42 de ani ar fi procurat aproximativ 3 kilograme de canabis, pe care intenționa să le vândă prin intermediul unei alte persoane, coordonând întreaga activitate de distribuție.

Pe 9 mai 2026, două persoane implicate în rețea au fost prinse în flagrant delict, iar ulterior ancheta a fost extinsă, fiind identificat și presupusul furnizor al drogurilor.

În urma probelor strânse, procurorii DIICOT au dispus reținerea mai multor persoane, iar instanța a decis arestarea preventivă a acestora. Ulterior, la data de 17 iunie 2026, Tribunalul Bistrița–Năsăud a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile și a unei a patra persoane implicate în dosar.

Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale și a legăturilor din rețea.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article