Incident în centrul municipiului Târgu Jiu! Un adolescent de 14 ani s-a urcat pe acoperișul Casei de Cultură în timpul orelor de curs/ Poliția a sesizat DGASPC
Intervenție de urgență a forțelor de ordine în această după-amiază în municipiul Târgu Jiu. Un adolescent în vârstă de 14 ani a provocat alertă generală după ce s-a urcat pe acoperișul Casei de Cultură. Polițiștii au reușit să îl convingă pe băiat să coboare în siguranță, descoperind ulterior că acesta fugise de la școală.
Intervenție rapidă a patrulei de ordine publică
Alerta a fost dată joi, când polițiștii gorjeni au fost sesizați cu privire la prezența periculoasă a unui minor la înălțime, pe clădirea instituției de cultură.
„La fața locului s-a deplasat de îndată o patrulă de ordine publică, care a identificat minorul, în vârstă de 14 ani, din municipiul Târgu Jiu. În urma intervenției polițiștilor, minorul a coborât în siguranță de pe acoperișul clădirii, fără a suferi vătămări corporale și fără a produce distrugeri”, au transmis oficialii IPJ Gorj.
Dus la secție împreună cu părinții! Adolescentul chiulise de la ore
Băiatul a fost preluat de agenți și condus direct la sediul poliției, unde au fost convocați de urgență și părinții acestuia. În urma audierilor și a verificărilor efectuate, oamenii legii au stabilit că adolescentul ar fi trebuit să se afle în clasa de curs la momentul producerii incidentului, acesta alegând să absenteze de la școală.
Din cauza comportamentului de risc și a lipsei de supraveghere în timpul programului școlar, autoritățile au decis extinderea verificărilor:
„Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au procedat la informarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj, având în vedere faptul că minorul identificat pe acoperișul clădirii se afla în afara unității de învățământ, deși, potrivit programului școlar, trebuia să participe la orele de curs”, a precizat Poliția.
Pe lângă deschiderea unei anchete sociale de către inspectorii pentru Protecția Copilului, incidentul s-a lăsat și cu o sancțiune legală. Polițiștii i-au aplicat adolescentului un avertisment scris, în conformitate cu prevederile Legii nr. 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
Mai multe știri pe republikanews.ro