Amenda este de 375 de euro în Europa pentru șoferii care comit această greșeală în timpul verii

Dudau Andreea Valentina
3 Min Read

Românii care plănuiesc să plece cu mașina în vacanță în destinații europene populare, precum Grecia, Spania sau Franța, riscă amenzi severe dacă aleg să conducă desculți sau încălțați în șlapi!

Autoritățile din aceste state aplică amenzi drastice în timpul sezonului cald, pornind de la premisa că încălțămintea de plajă reduce considerabil controlul asupra pedalelor și crește riscul de producere a accidentelor rutiere.

Printre țările cu cele mai aspre reglementări se numără Franța, unde amenda maximă pentru această abatere poate ajunge până la 375 de euro, urmată de Spania, unde poliția rutieră aplică sancțiuni de până la 200 de euro dacă apreciază că siguranța traficului este pusă în pericol.

În Grecia, șoferii surprinși la volan în șlapi sunt penalizați cu o amendă de 100 de euro. Deși în România legislația nu interzice explicit acest tip de încălțăminte, conducătorii auto nu sunt complet feriți de riscuri, deoarece pot fi amendați pentru conducere imprudentă în cazul în care șlapul alunecă, se blochează sub pedale și provoacă un incident rutier.

Pericolele reale ale acestei practici sunt explicate în detaliu de pilotul și specialistul în conducere defensivă Titi Aur, care trage un semnal de alarmă cu privire la utilizarea încălțămintei neadecvate. Acesta subliniază că la volan este recomandat să purtăm întotdeauna încălțăminte normală, de preferat cu o talpă relativ subțire care să permită simțirea corectă a pedalelor.

Specialistul avertizează că, în eventualitatea unei frânări bruște de urgență, papucul de plajă poate să sară cu ușurință din picior, riscând să se încurce în pedala de frână și să împiedice oprirea eficientă a vehiculului. De asemenea, el adaugă că nici condusul cu piciorul gol nu reprezintă o opțiune sigură, iar pantofii cu tocuri, deși nu sunt interziși prin lege, nu sunt deloc confortabili sau recomandați pentru șoferi.

Pe lângă problema alegerii încălțămintei, Titi Aur abordează și un alt subiect extrem de critic în perioada concediilor, dărâmând mitul conform căruia efectele unei singure beri dispar rapid. Expertul avertizează că poliția rutieră nu acceptă nicio scuză atunci când depistează alcool în organismul unui șofer și explică faptul că procesul de metabolizare este strict individual, depinzând direct de organismul și de ficatul fiecărei persoane.

În timp ce unii conducători auto pot elimina complet alcoolul din sânge după aproximativ 10 ore, în cazul altora concentrația poate rămâne la un nivel ridicat chiar și la 24 de ore de la finalul unei petreceri. Concluzia specialistului este una fermă, reamintind tuturor că în trafic responsabilitatea este totală, iar provocarea unui accident rutier sub influența băuturilor alcoolice atrage după sine o înăsprire severă a sancțiunilor legale.

Mai multe știri pe republikanews.ro

Share This Article