Autostrada Brașov – Făgăraș face un pas important înainte. Studiul de fezabilitate a fost avizat.
CNAIR a avizat studiul de fezabilitate pentru viitoarea Autostradă Brașov – Făgăraș, proiect care face parte din planurile de modernizare a infrastructurii rutiere din România.
Autostrada Brașov – Făgăraș face un pas important înainte. Studiul de fezabilitate a fost avizat
Documentația urmează să fie analizată de Ministerul Transporturilor și de Consiliul Interministerial, iar apoi indicatorii tehnico-economici vor fi aprobați prin Hotărâre de Guvern.
Noua autostradă va avea o lungime de 49,3 kilometri și o valoare estimată de 7,74 miliarde de lei, fără TVA. Pe traseu vor fi construite trei noduri rutiere, la Codlea Sud, Codlea Nord și Șercaia, dar și 49 de poduri, pasaje și viaducte.
Proiectul include un spațiu de servicii, o parcare de scurtă durată, un centru de întreținere și două tuneluri de tip „cut and cover”, care vor avea și rol de ecoducte pentru protecția faunei.
Potrivit CNAIR, indicatorii economici arată că proiectul este rentabil, ceea ce permite continuarea etapelor de proiectare și pregătirea licitației pentru execuția lucrărilor.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews