Controale nocturne în Ploiești. Zeci de mașini și motociclete verificate de polițiști și RAR.
Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul Județean de Poliție Prahova au desfășurat, în noaptea de 15 spre 16 mai, o amplă acțiune pentru creșterea siguranței rutiere în municipiul Ploiești, împreună cu specialiști ai Registrul Auto Român.
Controale nocturne în Ploiești. Zeci de mașini și motociclete verificate de polițiști și RAR

Controale nocturne în Ploiești. Acțiunea a avut ca scop verificarea stării tehnice a autovehiculelor și motocicletelor, în contextul creșterii numărului de motocicliști odată cu venirea sezonului cald.
Polițiștii au urmărit respectarea normelor privind modificările aduse vehiculelor, nivelul de zgomot produs și condițiile tehnice necesare circulației în siguranță pe drumurile publice.
În cadrul controalelor au fost verificate aproximativ 50 de autovehicule și motociclete. Pentru neregulile descoperite, oamenii legii au aplicat 25 de sancțiuni contravenționale.
Cele mai multe amenzi au fost date pentru modificări neomologate și defecțiuni tehnice considerate periculoase pentru siguranța rutieră.
Totodată, polițiștii au reținut patru certificate de înmatriculare, până la remedierea problemelor constatate și efectuarea verificărilor tehnice prevăzute de lege.
Reprezentanții Poliției au anunțat că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, pentru prevenirea accidentelor și menținerea siguranței pe drumurile publice.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews