România mizează pe interconectare și fonduri europene pentru inovare în cadrul Inițiativei celor Trei Mări (I3M)

Participarea României la această sesiune specială subliniază dorința țării de a se alinia unui grup de state — majoritatea foste țări comuniste — care împărtășesc aspirații de dezvoltare și provocări economice identice. Formatul este considerat esențial pentru promovarea intereselor regionale în interiorul Uniunii Europene, oferind o voce unitară în dialogul de la Bruxelles.

Unul dintre punctele centrale ale discuțiilor a fost necesitatea eficientizării resurselor pentru atragerea de noi fonduri destinate inovării. Prin colaborarea strânsă între economiile celor Trei Mări, statele membre pot crea un ecosistem mai puternic, capabil să susțină progresul tehnologic și să crească gradul de competitivitate la nivel global.
Pentru economia națională, parteneriatul în cadrul I3M reprezintă o oportunitate strategică de conectare cu restul regiunii. Asocierea cu economii care au o dinamică similară permite României nu doar să atragă investiții, ci și să își promoveze mai eficient interesele specifice în sectorul energetic și în cel al infrastructurii critice.
Împreunǎ putem să fim mai eficienți și să avem mai multe fonduri disponibile pentru inovare, care reprezintă motorul progresului. – a transmis Nicușor Dan pe pagina sa de Facebook.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews