Urmăriți care se ascundeau în străinătate, aduși acasă de polițiștii români!

Erika Stoica
2 Min Read

Urmăriți care se ascundeau în străinătate, aduși acasă de polițiștii români!

Urmăriți care se ascundeau în străinătate au fost aduși în țară în perioada 11–13 ianuarie 2026 de Poliția Română, fiind persoane pe numele cărora existau mandate de executare a unor pedepse privative de libertate sau mandate de arestare preventivă. Acțiunea a vizat 9 infractori din diverse județe ale țării, recuperați din Elveția, Spania, Italia, Germania și Belgia, care au comis infracțiuni de la fals și înșelăciune până la furt calificat și infracțiuni la regimul rutier.

Urmăriți care se ascundeau în străinătate: cine sunt și ce pedepse au primit

Printre persoanele aduse se numără un bărbat de 58 de ani din Bacău, urmărit pentru fals, recuperat din Elveția cu o pedeapsă de 3 ani și 10 luni de închisoare, și un bărbat de 36 de ani din Vaslui, condamnat pentru furt calificat, adus din Spania pentru a executa 8 ani de detenție. De asemenea, au fost aduși în țară un tânăr de 28 de ani din Galați, urmărit pentru skimming, din Italia, și mai mulți bărbați din Germania și Spania pentru infracțiuni la regimul rutier sau furt. Toți cei 9 infractori au fost introduși în unități de detenție pentru executarea pedepselor, sub supravegherea autorităților române.

Acțiunea demonstrează eficiența colaborării internaționale în urmărirea și aducerea în țară a persoanelor care încearcă să evite legea. Urmăriți care se ascundeau în străinătate nu mai pot evita justiția, iar Poliția Română subliniază că astfel de operațiuni vor continua pentru menținerea siguranței și respectarea legislației în România

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article