Restricționarea căilor de acces! Străzi închise în Ploiești pentru meciul FC Petrolul – Universitatea Cluj

Erika Stoica
2 Min Read

Restricționarea căilor de acces a fost aprobată de Comisia Municipală pentru Transport și Siguranța Circulației pentru zona stadionului „Ilie Oană” din Ploiești, duminică, 14 decembrie 2025, între orele 13:30 și 17:30. Măsura vizează străzile Stadionului, Alexandru Vlahuță și Mihai Bravu și a fost dispusă pentru desfășurarea meciului oficial din Cupa României, dintre FC Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj, care va începe la ora 15:30, conform regulilor impuse de Federația Română de Fotbal și Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova „Colonel Alexandru Enescu”.

Restricționarea căilor de acces: ce trebuie să știe șoferii și pietonii

Autoritățile locale recomandă atenție sporită și utilizarea aplicațiilor de navigație, precum WAZE, pentru a evita blocajele sau întârzierile generate de restricționarea căilor de acces. Modificările temporare de circulație includ închideri de străzi, restricții și schimbări de sens, toate actualizate constant în aplicație, pentru a oferi trasee alternative sigure.

Locuitorii și vizitatorii din zona stadionului trebuie să țină cont că restricționarea căilor de acces nu afectează doar traficul rutier, ci și pietonal, fiind vizate toate drumurile de acces către stadion în intervalul menționat. Poliția locală și jandarmii vor fi prezenți pentru a asigura desfășurarea în siguranță a evenimentului sportiv și pentru a ghida participanții către rutele ocolitoare.

Astfel, restricționarea căilor de acces în zona stadionului „Ilie Oană” este o măsură esențială pentru siguranța suporterilor și fluidizarea traficului în timpul meciului, iar respectarea indicațiilor autorităților și utilizarea aplicațiilor de navigație vor preveni eventualele neplăceri pentru șoferi și pietoni.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article