Recepţia finală a lotului de autostradă Sebeş–Turda a fost suspendată! Care e cauza?

Dudau Andreea Valentina
2 Min Read

Recepţia finală a lotului Sebeş–Turda de pe autostrada A10 a fost suspendată din cauza unor „vicii” apărute în perioada de garanţie, iar constructorul italian revine pe teren pentru remedierea problemelor!

„Antreprenorul Pizzarotti desfăşoară, în această perioadă, lucrări pe Lotul 1 al autostrăzii A10, în zona Alba Iulia Nord, pentru remedierea unor deficienţe constatate în timpul garanţiei”, notează luni seară ziarulunirea.ro.

În zona dealului de la pârâul Iovului — unde de-a lungul timpului au existat alunecări de teren atât în faza de construcţie, cât şi după deschiderea circulaţiei — constructorul intervine pentru corectarea problemelor apărute. Întrebaţi de jurnaliştii locali, reprezentanţii Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Cluj au confirmat că lucrările efectuate lângă Alba Iulia au loc în perioada de garanţie ca urmare a unor „vicii” identificate.

„Antreprenorul Pizzarotti derulează lucrări de remediere a deficienţelor constatate în cadrul perioadei de garanţie aferente Autostrăzii A10, Lot 1, în conformitate cu H.G. nr. 845/2018. În baza art. 28 alin. (1), procesul de recepţie finală a fost suspendat după constatarea unor vicii apărute în perioada de garanţie, ce pot fi înlăturate de către antreprenor”, au transmis oficialii DRDP Cluj, citaţi de publicaţie.

Instituţia precizează că recepţia finală va avea loc doar după îndeplinirea tuturor condiţiilor legale, iar comisia o va putea admite numai dacă nu vor mai exista alte vicii.

Mai multe ştiri pe republikanews.ro

Share This Article