Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) atrage atenția asupra unei tentative de fraudă cibernetică care vizează utilizatorii aplicației WhatsApp
Atacatorii folosesc linkuri scurte, de tip wa.me sau bit.ly, care redirecționează automat către conversații pe WhatsApp, imitând persoane apropiate.

Scenariul frecvent întâlnit presupune că atacatorul se prezintă drept tatăl sau mama victimei, folosind un număr nou de telefon și inventând o situație de urgență financiară pentru a convinge utilizatorul să acceseze un link sau să trimită bani rapid.
DNSC avertizează că linkurile pot conduce la site-uri de phishing care fură date personale sau financiare, clone ale aplicației WhatsApp Web, sau fișiere și scripturi malițioase care pot compromite contul sau dispozitivul.

Pentru a se proteja, utilizatorii sunt sfătuiți să nu acceseze linkuri din surse necunoscute, să verifice informațiile direct cu persoana vizată printr-un alt canal, să activeze verificarea în doi pași (2FA), să nu furnizeze date personale sau informații bancare și să verifice periodic dispozitivele asociate contului.
Orice număr suspect sau tentativă de fraudă trebuie raportată direct în aplicație sau către DNSC la 1911, respectiv pe pnrisc.dnsc.ro. Autoritățile subliniază că vigilența utilizatorilor face diferența, emoțiile și urgențele fiind frecvent folosite de infractori pentru a compromite securitatea digitală.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.