Exercițiu de simulare a inundațiilor în bazinul superior și mijlociu al râului Ialomița

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa foto: Apele Române

Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița, din subordinea Administrației Naționale „Apele Române”, a organizat un exercițiu de simulare a inundațiilor în bazinul superior și mijlociu al râului Ialomița și al afluenților acestuia, în colaborare cu ISU Dâmbovița și alte structuri locale și centrale

La acțiune au participat, alături de ISU Dâmbovița, și alte structuri locale și centrale responsabile cu gestionarea situațiilor de urgență.

Exercițiul a fost inclus în Programul principalelor acțiuni ale Comitetului Ministerial pentru Situații de Urgență (CMSU) și a avut mai multe obiective: verificarea fluxului informațional de avertizare și alarmare, evaluarea cooperării interinstituționale și testarea aplicării procedurilor de management al riscului la inundații la nivel local.

La exercițiu au participat instituții centrale și locale, printre care: Ministerul Mediului – România, Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA), Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” Dâmbovița – ISU Dâmbovița și comitetele locale pentru situații de urgență din zona vizată.

Astfel de simulări sunt esențiale pentru consolidarea cooperării între instituții, pentru creșterea capacității de reacție în caz de fenomene hidrometeorologice extreme și pentru îmbunătățirea managementului riscului la inundații. Ele permit verificarea rapidă a procedurilor, protejarea comunităților vulnerabile și pregătirea autorităților pentru situații reale de urgență.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article