Inundații puternice în mai multe județe! Intervenții de urgență ale pompierilor și jandarmilor! Inundații au lovit zeci de localități din țară, iar autoritățile fac eforturi susținute pentru limitarea efectelor. În ultimele 24 de ore, fenomenul hidrometeorologic a afectat 64 de localități din 20 de județe, inclusiv municipiul București, unde pompierii și jandarmii au intervenit pentru evacuarea apei din locuințe, demisoluri și curți inundate. Cele mai afectate zone sunt municipiul Constanța, județele Ilfov, Caraș-Severin, Giurgiu și Vâlcea, acolo unde inundațiile au surprins atât locuințe cât și drumuri naționale și județene.
Eforturile forțelor de intervenție: saci cu nisip și evacuări rapide! Inundații puternice
Inundații puternice ! Pompierii de la Detașamentul Palas, împreună cu Inspectoratul de Jandarmi Județean Constanța, au acționat în municipiul Constanța, într-un cartier cu risc de inundații, unde au fost amplasați saci cu nisip pentru protejarea locuințelor și gospodăriilor. De asemenea, în județ, echipele de intervenție au salvat mai multe persoane surprinse de ape, printre care doi locuitori din localitatea Țepeș Vodă, ale căror mașini fuseseră luate de viitură. Persoanele au fost scoase în siguranță, iar una dintre ele, aflată într-o stare ușor hipotermică, a fost evaluată de personalul medical și transportată la spital pentru investigații suplimentare.
Pe parcursul intervențiilor, pompierii au evacuat apa din 26 de imobile afectate, inclusiv 14 case și 9 demisoluri de bloc, și au curățat 78 de curți. De asemenea, au fost degajați 63 de copaci și un stâlp de electricitate, iar elemente de construcție periculoase de la șase imobile au fost îndepărtate. În total, 38 de autovehicule au fost avariate din cauza acumulărilor de apă sau a copacilor căzuți.
Drumuri afectate și alimentare cu energie electrică întreruptă
Inundații puternice ! Circulația rutieră a fost temporar blocată pe DN 1 în Ilfov și pe DN 6 în Caraș-Severin, precum și pe DJ 224 în Constanța, din cauza copacilor căzuți, rocilor desprinse de pe versanți și viiturilor formate rapid. Din cauza vântului puternic, manevrele portuare din județul Constanța au fost suspendate, afectând transportul maritim. În ceea ce privește alimentarea cu energie electrică, aproximativ 13.100 de consumatori din 17 localități ale județelor Dâmbovița, Prahova, Vaslui și Vrancea au rămas fără curent, iar echipele de intervenție lucrează pentru remedierea situațiilor.
Autoritățile recomandă populației să rămână vigilentă și să urmeze indicațiile oficiale pentru a evita accidente sau situații periculoase. Fenomenele hidrometeorologice sunt monitorizate permanent de Administrația Națională de Meteorologie și de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor, iar forțele de intervenție rămân mobilizate pentru a gestiona prompt orice risc iminent.
Recomandări pentru cetățeni: prevenție și informare
Inundații puternice! Inundațiile din ultimele ore au demonstrat cât de rapid se poate transforma o situație obișnuită într-o urgență. Autoritățile fac apel la cetățeni să evite deplasările inutile în zonele afectate, să nu traverseze ape curgătoare și să raporteze prompt orice risc iminent. În paralel, forțele MAI continuă să ofere sprijin comunităților afectate, să protejeze bunurile și să intervină rapid pentru salvarea persoanelor surprinse de ape.
Evenimentul de astăzi subliniază importanța pregătirii și a reacției imediate în fața fenomenelor extreme. Inundațiile au afectat atât zone urbane, cât și rurale, iar intervențiile prompt organizate au prevenit tragedii și au limitat pagubele materiale. Autoritățile recomandă monitorizarea continuă a surselor oficiale de informare și menținerea precauțiilor până la încetarea fenomenelor meteorologice extreme.
UPDATE
Din cauza acumulării masive de apă și urmare a revărsării unui canal colector, localitatea Siliștea este momentan izolată. Traficul pe DJ 224 între localitățile Țepeș Vodă și Tortoman este blocat. De asemenea, Drumul Comunal 61, care face legătura între loc. Seimeni și loc. Siliștea este inundat cu apă, astfel că localitatea Siliștea este momentan izolată. Momentan nu sunt persoane care să necesite îngrijiri medicale în zona afectată.
UPDATE
Actualizare DN2A pe fondul închiderii totale a circulației, între km 142 -164 pentru lucrările efectuate la podul rutier din Crucea și al acumulărilor de apă pe carosabil au fost stabilite următoarele rute ocolitoare:
- Țepeș Vodă (DC63) -Siliștea (DJ224) – Siliștea – Topalu (DJ223) – Tichilesti (DJ223) NEPRACTICABIL urmare a acumulărilor de apă în Țepeș Vodă și Tichilesti.
- Pantelimon (DJ226B) – Runcu (DJ225) – Saraiu (DN22A) – Hârșova PRACTICABIL LIMITAT urmare a acumulărilor de apă din Runcu și Vulturu. Pe acest traseu echipaje de poliție rutieră asigură deplasarea organizată în convoi.
Situația este în dinamică.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.