Un uriaș al pădurilor din Oregon, cuprins de flăcări de trei zile

Constantin Corina
1 Min Read
Sursa foto: traveloregon.com

Pompierii din Oregon luptă să salveze Doerner Fir, unul dintre cei mai înalți și mai vechi brazi din lume, care arde de sâmbătă, conform BBC

Arborele monumental, ce depășește 99 de metri înălțime și are o vârstă estimată la peste 450 de ani, a pierdut deja aproximativ 15 metri din coronament, pierdere care ar putea să-i afecteze poziția în clasamentele mondiale ale celor mai înalți copaci.

Condițiile meteo nefavorabile – temperaturi ridicate și secetă – îngreunează intervenția echipajelor, care caută soluții neobișnuite pentru a stinge focul.

Printre metodele analizate se numără ridicarea unei schele pentru a ajunge la zonele superioare unde flăcările au cuprins trunchiul. Cauza incendiului nu a fost stabilită, însă specialiștii au exclus varianta unui trăsnet.

Share This Article