Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS), prețurile producției industriale totale (piața internă și externă) au scăzut cu 0,3% în luna iunie 2025, comparativ cu aceeași lună din 2024. Față de luna mai 2025, s-a înregistrat o ușoară creștere de 0,1%.
Pe ramuri, industria extractivă s-a scumpit cu 5,03% față de iunie 2024 și cu 0,92% față de luna anterioară. Cele mai mari creșteri au fost înregistrate în extracția cărbunelui superior și inferior, unde prețurile au crescut cu 15,31% față de aceeași perioadă a anului trecut.
Industria prelucrătoare a consemnat o creștere anuală de 2,15% și una lunară de 0,29%. Cea mai semnificativă scumpire s-a produs în sectorul fabricării calculatoarelor și a produselor electronice și optice, cu un avans de 8,89% comparativ cu iunie 2024.
În schimb, producția și furnizarea de energie electrică, termică, gaze, apă caldă și aer condiționat a înregistrat o scădere semnificativă, cu 7,37% față de iunie 2024 și cu 0,52% față de luna mai a acestui an.
Captarea, tratarea și distribuția apei a înregistrat o creștere de 9,29% în intervalul analizat, confirmând tendința de scumpire a serviciilor de utilități.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.