Procurorii DIICOT Timișoara au dispus reținerea a trei bărbați, cu vârste între 28 și 42 de ani, acuzați de trafic de droguri de risc și mare risc. În cazul unuia dintre inculpați, anchetatorii au reținut și comiterea infracțiunii de operațiuni cu produse psihoactive, în formă continuată.

Din anchetă reiese că, între octombrie 2024 și mai 2025, unul dintre inculpați ar fi vândut în mod repetat cocaină, canabis și substanțe din clasa catinonelor sintetice, pentru sume între 1.000 și 4.000 de lei. Cocaina ar fi fost procurată de la un alt inculpat, de aceeași vârstă.

Perchezițiile făcute în locuințele celor trei au dus la descoperirea a 65 grame de canabis, 40 grame de substanță cristalină 2-MMC, alte substanțe aflate în curs de expertizare, un cântar de precizie și mai multe mijloace de probă.

Procurorii au cerut arestarea preventivă pentru doi dintre bărbați, iar al treilea a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. La operațiune au participat polițiști ai BCCO Timișoara și jandarmi din cadrul Grupării Mobile Timișoara.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.