Casa Albă a confirmat că Jared Isaacman, apropiat al lui Elon Musk și primul astronaut privat care a efectuat o ieșire în spațiu, nu va mai fi nominalizat pentru conducerea NASA, după ce s-a aflat că a făcut donații către politicieni democrați.
Donald Trump a decis să nu-l mai susțină pe miliardarul Jared Isaacman pentru funcția de șef al NASA, potrivit unui anunț făcut sâmbătă de Casa Albă. Decizia vine în contextul în care președintele republican a descoperit că Isaacman a contribuit financiar în trecut la campaniile unor politicieni democrați.
„Este esenţial ca următorul şef al NASA să fie pe deplin aliniat la programul America First al preşedintelui Trump şi un înlocuitor va fi anunţat direct de preşedintele Trump în scurt timp”, a transmis Casa Albă, confirmând informațiile publicate anterior de New York Times.
Jared Isaacman, în vârstă de 42 de ani, este un antreprenor care a făcut avere în sectorul plăților online și este cunoscut pentru colaborarea strânsă cu Elon Musk. A devenit faimos în noiembrie 2024, când a devenit primul astronaut privat care a realizat o ieșire în spațiu, în cadrul unei misiuni operate de SpaceX.
Elon Musk a reacționat pe rețeaua X la retragerea lui Isaacman, numindu-l „raro” și „generos” și exprimându-și sprijinul pentru acesta.
În aprilie, Isaacman a participat la o audiere în Senatul american unde și-a exprimat dorința de a prioritiza explorarea planetei Marte, fără a abandona obiectivele legate de Lună. Ambițiile sale, deși remarcabile, nu par să fi fost suficiente pentru a-l menține în cursa pentru conducerea NASA sub administrația Trump.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.