Ministerul Educației a anunțat oficial că „Istoria românilor/României” va deveni disciplină distinctă în trunchiul comun la liceu, în urma unor discuții cu reprezentanții Academiei Române și ai facultăților de istorie din universități. Această decizie marchează o schimbare semnificativă în programa de învățământ, readucând materia ca disciplină de sine stătătoare.
Ministrul Educației, Daniel David, a confirmat această decizie, precizând că numele exact al noii discipline va fi definitivat de Academia Română.
„După clarificarea păstrării limbii latine în curriculumul de specialitate, mă bucur să fiu ministrul care poate contribui, alături de specialiștii de top ai domeniului, la readucerea după câteva decenii a «Istoriei românilor și a României» ca disciplină de sine stătătoare la nivel liceal”, a declarat ministrul Educației.
Colaborare cu universitățile pentru pregătirea profesorilor
O altă componentă importantă a acestei reforme este colaborarea mai strânsă dintre universități și învățământul preuniversitar. Ministerul Educației a anunțat că facultățile de istorie din țară se vor implica mai direct în pregătirea profesorilor, atât prin formarea inițială, cât și prin cursuri de perfecționare continuă.
„Acceptând Memoriul serios și responsabil al Academiei Române și al facultăților de istorie, am convenit că vom colabora pentru a asigura pregătirea profesorilor în a dobândi metode moderne de educație, iar universitățile se vor implica mai direct și în formarea continuă a cadrelor didactice din preuniversitar”, a mai precizat Daniel David.
Revenirea „Istoriei românilor” – o cerere de lungă durată
Decizia de a reintroduce „Istoria românilor/României” ca disciplină distinctă vine după mai multe solicitări din partea specialiștilor în educație și istorie. În ultimii ani, structura materiei de istorie în liceu a fost criticată pentru că ar fi diluat învățarea istoriei naționale, integrând-o într-un context mai larg, fără a-i acorda suficientă atenție.
Noua reformă educațională marchează un pas important în direcția consolidării identității istorice și culturale în învățământul preuniversitar. Urmează ca Ministerul Educației și Academia Română să finalizeze detaliile privind conținutul exact al materiei și modul în care aceasta va fi implementată în programa liceală.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.