Nicolae Ciucă demisionează din funcția de președinte al PNL: „Partidul Național Liberal nu va ceda!”

Cătălina Dumitrache
2 Min Read

Nicolae Ciucă, candidatul Partidului Național Liberal (PNL) la alegerile prezidențiale, a anunțat luni demisia sa din funcția de președinte al partidului. Într-un mesaj video adresat românilor, Ciucă a mulțumit pentru încrederea acordată, subliniind importanța unității în contextul actual al României.

„Dragi români, vă mulțumesc pentru încrederea acordată! Demisionez din funcția de președinte al PNL”, a declarat Ciucă, afirmând că partidele tradiționale sunt esențiale pentru menținerea coeziunii naționale, chiar și în fața dificultăților.

Ciucă a reamintit că PNL este conștient de mizele actuale și de greșelile comise, dar a subliniat angajamentul partidului de a lupta pentru o Românie liberă și democratică. „PNL nu va ceda! Avem resursele și voința de a arăta oamenilor ce am realizat în acești ani și vom continua să luptăm pentru binele țării”, a spus acesta.

Fostul președinte al PNL a adăugat că noua conducere va fi susținută de o echipă solidă de primari, președinți de consilii județene, consilieri locali și județeni, și milioane de membri dedicați. Ciucă a insistat pe două principii fundamentale: „opțiunea noastră euroatlantică” și protejarea identității naționale. În final, a transmis un mesaj de recunoștință către cetățeni, afirmând că lecțiile învățate din campanie vor ghida viitorul partidului: „Am înțeles ce ați dorit să ne transmiteți și vom respecta decizia românilor. Vă mulțumesc tuturor pentru votul exprimat!”

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article