Românca Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 8 în finala de la bârnă din cadrul concursului de gimnastică artistică la Jocurile Olimpice de la Paris. În această finală, gimnasta italiană Alice D’Amato a obținut medalia de aur cu un scor de 14,366, urmată de chinezoaica Yaqin Zhou cu 14,100 puncte și de o altă italiancă, Manila Esposito, care a câștigat bronzul cu 14,000 puncte.

8. Sabrina Maneca Voinea (România) – 11,733

În finală, Sabrina Maneca Voinea a căzut de două ori de pe bârnă, ceea ce i-a adus un punctaj de 11,733. Cu toate acestea, ea mai are o șansă la medalie în aceeași zi, în finala de la sol, unde este calificată și colega sa Ana Maria Bărbosu.

România nu a mai obținut o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012, când Sandra Izbașa a câștigat aurul la sărituri, Cătălina Ponor a cucerit argintul la sol, iar echipa feminină a României a luat bronz.