Lupii galben albastri au fost eliminați indirect din Cupa României, dupa meciul disputat pe Ilie Oana. Tabela de marcaj a aratat, la finalul partidei disputate impotriva celor de la Sepsi OSK, egalitate, scorul final fiind 2-2.

Șapte puncte au fost insuficiente pentru ca Petrolul Ploiești să meargă în faza sferturilor de finală ale Cupei României. Astfel, lupii părăsesc competiția după un 2-2, pe teren propriu, cu Sepsi OSK.

Pentru petroliști au fost multe ocazii ratate.

Musi a deschis scorul pe „Ilie Oană”, cu un șut puternic, la colțul scurt,    iar la pauză s-a intrat de pe poziții de egalitate, pentru că Ciobotariu   a punctat pentru Sepsi în ultimele secvențe ale primei reprize.

După pauză,   Ion Gheorghe, cu un șut în vinclu de la 18 metri, i-a adus pe oaspeți în avantaj. Huja a restabilit egalitatea, cu o lovitură de cap.   Petrolul părăsește competiția cu șapte puncte adunate în trei partide și fără să se fi duelat, direct, cu vreuna dintre cele două echipe care au obținut calificare.