Sursă foto: CSM Ploiești

Echipa de baschet U16 a CSM Petrolul Ploieşti continuă seria de succese în acest sezon, obţinând a patra victorie consecutivă în faţa echipei LPS Târgu Mureş, cu scorul de 75-54 (28-14, 16-12, 12-19, 19-9).

Partida, desfășurată în Sala „Olimpia”, a fost controlată de ploieşteni încă din primul sfert, deşi oaspeţii au avut o uşoară revenire spre finalul sfertului al treilea, iar CSM Petrolul Ploieşti a încheiat meciul în siguranță.

Antrenorii Ionuţ Ivan, Cristi Trandafir şi Marian Angelian au contat pe următorii jucători: Tudor Mihalea (17 puncte, 3×3), F. Diaconescu (16, 2×3), V. Borcan (13, 1×3), D. Raşoga (12), M. Oprea (6, 1×3), L. Ion (5, 1×3), O. Ghiţă (3), A. Marcu (2), Theodor Mihalea (1), D. Ilie, Al. Petre şi L. Ştefan.

Cu această victorie, CSM Petrolul Ploieşti se află pe primul loc în Grupa Naţională și va continua competiția în runda următoare, programată sâmbătă, 25 noiembrie, când va întâlni echipa ACS U-BT Cluj-Napoca.

În actualul sezon, Campionatul Naţional U16 include o fază de Grupă Naţională, cu cele mai bune 8 echipe ale sezonului precedent, și alte grupe zonale, în care echipele se vor lupta pentru calificarea în Turneul Semifinal, alături de formaţiile din Grupa Naţională. Se vor juca 14 etape tur-retur, iar clasamentul va determina cele 4 grupe de câte 4 echipe ale Turneului Semifinal.

Sursă: CSM Ploiești