Sursă foto: CSM Ploiești

Luni seară, Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești a găzduit un spectaculos meci de baschet între CSM Petrolul Ploieşti 2 şi CSU ASE Bucureşti, în etapa a 3-a a Ligii I de Baschet Masculin – Grupa B.

Ambele echipe sunt tinere și dornice să joace baschet de calitate – astfel, prin dedicarea de pe teren, ele au oferit o confruntare atractivă, cu acțiuni frumoase de joc, coşuri spectaculoase, cu un ritm alert și un final disputat, victoria fiind decisă la ultimele faze ale întâlnirii.

Succesul le-a revenit ploieștenilor, care s-au impus cu 82-78 (28-17, 11-26, 21-12, 22-23), după un meci în care statistica au dominat-o cei trei jucători care evoluează şi pentru prima echipă: Codruţ Dinu, George Angelian şi Lorenzo Diaconescu (ultimii doi, în „double-double”).

CSM Petrolul Ploieşti s-a desprins pe tabelă după primul sfert, după care oaspeţii au revenit în forță şi au trecut în faţă, lăsând impresia că ar putea bifa al treilea succes consecutiv al sezonului.

„Galben-albaştrii” nu s-au lăsat însă uşor şi au întors rezultatul, reuşind să păstreze un avantaj mic în ultimele minute, suficient pentru a obține prima victorie în eșalonul secund al baschetului românesc.

Lotul folosit de Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir la acest meci: C. Dinu (21 puncte, 2×3), G. Angelian (18 p, 13 rec), L. Diaconescu (13 p, 12 rec), Al. Chirilă (8, 2×3), A. Dimov (7, 1×3), R. Movleanu (7, 1×3), R. Popa (3, 1×3), A. Suciu (3, 1×3), T. Pîrvu (2), G. Mihalache, A. Rogozanu, A. Velcea.

În runda a 4-a, CSM Petrolul Ploieşti 2 va evolua duminică, 5 noiembrie, de la ora 13:00, la CSM Constanţa 2.

Sursă: CSM Ploiești