Sursa foto: GSP

Al Sharjah, echipa condusă de antrenorul Cosmin Olăroiu, a înregistrat o victorie cu scorul de 1-0 împotriva echipei Al-Jazira în prima manșă a semifinalei Cupei Ligii din Emiratele Arabe Unite.

Cosmin Olăroiu, care a câștigat deja Cupa Președintelui în acest sezon, se află în apropierea câștigării unui nou trofeu. În meciul de astăzi împotriva lui Al-Jazira în deplasare, echipa Al Sharjah a obținut o victorie cu o margine foarte mică.

Cosmin Olăroiu se află în apropierea calificării în finala Cupei Ligii

Unicul gol al meciului a fost înscris de Ousmane Camara, după o pasă reușită de Paco Alcacer. În minutul 18, tânărul atacant de 22 de ani a trimis un șut puternic dintr-un unghi dificil.

Al-Jazira a avut o șansă mare de a egala scorul în prelungirile primei reprize, însă Abdulla În cealaltă seIdrees a ratat o lovitură de la 11 metri. Manșa retur este programată pentru săptămâna viitoare, joia viitoare, la ora 18:35.

În cealaltă semifinală, echipa Al-Ain a obținut o victorie în meciul tur împotriva lui Al Nasr, cu scorul de 4-1.

Cosmin Olăroiu își lasă amprenta în fotbalul din Golf

Cosmin Olăroiu este un antrenor de succes care a scris istorie în fotbalul din regiunea Golfului. De-a lungul carierei sale, el a câștigat nu mai puțin de 18 trofee în Asia. În zona Golfului, Olăroiu a reușit să obțină cel puțin un trofeu cu toate cele cinci echipe pe care le-a antrenat.

• La Al Hilal din Arabia Saudită, a câștigat un titlu în anul 2008 și două Cupe ale Prințului în 2008 și 2009.
  • La Al Sadd din Qatar, a adus o Cupă a Qatarului în 2010.
  • La Al Ain din Emiratele Arabe Unite, a obținut două titluri în 2012 și 2013, precum și o Supercupă în 2012.
  • La Al Ahli din Emiratele Arabe Unite, a câștigat două titluri în 2014 și 2016, două Cupe ale Ligii în 2014 și 2017, două Supercupe în 2013, 2014 și 2016, și a ajuns în finala Ligii Campionilor Asiei în 2015.
  • La Jiangsu Suning din China, a cucerit titlul în 2020.
  • La Al Sharjah din Emiratele Arabe Unite, a obținut Cupa Președintelui în 2022, Supercupa în 2023 și din nou Cupa Președintelui în 2023.

Sursa: gsp.ro