Doi suporteri israelieni au rămas în afara stadionului după controalele Jandarmeriei.
Momente tensionate înaintea meciului dintre Beitar Ierusalim și AEK Larnaca, disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în preliminariile UEFA Conference League. Doi suporteri ai formației din Israel au fost opriți la porțile de acces după ce, în urma controalelor de securitate, asupra lor au fost descoperite materiale pirotehnice.
Doi suporteri israelieni au rămas în afara stadionului după controalele Jandarmeriei



Verificările au fost efectuate de jandarmi, împreună cu agenții firmei de pază, măsurile fiind întărite pentru a preveni incidentele pe durata partidei.
Potrivit Jandarmeriei, deținerea materialelor pirotehnice reprezintă infracțiune, conform legislației în vigoare privind regimul materiilor explozive. Cei doi suporteri s-au ales cu acte de sesizare penală, iar produsele descoperite au fost ridicate și predate autorităților competente pentru continuarea anchetei.
În plus, aceștia nu au mai fost primiți în stadion și au fost împiedicați să asiste la meci.
Autoritățile au precizat că, înainte de începerea partidei, toți suporterii au fost informați cu privire la regulile și obligațiile pe care trebuie să le respecte pe durata evenimentului sportiv.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews